Evropská komise konečně rozhodla, jak se bude platit za plyn: V rublech to ale nebude

Evropská komise (EK) objasnila, jak mohou evropské firmy platit za ruský plyn bez porušení sankcí Evropské unie (EU) proti Moskvě.

K aktualizovaným pokynům pro způsoby platby za ruský plyn potvrdila, že evropští odběratelé mohou platit, aniž by porušovali sankce. Důvodem sporu je požadavek Moskvy, aby zahraniční odběratelé platili za dodávky v rublech.

Podle aktualizovaných pokynů, které dostaly země EU v pátek (13. 5.) a které měla k dispozici agentura Reuters, sankce nebrání odběratelům, aby si otevřeli účet v určené bance. Firmy mohou platit za ruský plyn, pokud se platby uskuteční v měnách uvedených ve stávajících kontraktech a deklarují dokončení transakce v momentě úhrady v této měně.

Téměř všechny dodavatelské kontrakty, které mají uzavřené firmy z EU s ruským koncernem Gazprom, počítají s platbami v eurech nebo dolarech.


Rusko si nerezervovalo na červen kapacitu pro export plynu přes Velké Kapušany
Rusko v dubnu zastavilo dodávky plynu do Polska a Bulharska, protože odmítly platit v rublech. Některé země EU a velcí importéři požadovali od Bruselu jasnější pravidla týkající se plateb za ruský plyn.

Universal background. Diagrams with numbers on the background of the city.

Podle pokynů EK by měli importéři jasně deklarovat, že považují své závazky v rámci stávajících kontraktů za uhrazené, když zaplatí v eurech nebo dolarech. To znamená, že po uhrazení platby v uvedených měnách již nemají další závazky a nemusí nijak jednat s ruskou centrální bankou, na kterou se vztahují sankce a která může být zapojena do konverze eur na rubly.

Podle dekretu ruského prezidenta Vladimira Putina Moskva považuje transakci za dokončenou až po konverzi zahraniční měny na rubly.

Nejnovější články

Další články autora