Evropská komise (EK) objasnila, jak mohou evropské firmy platit za ruský plyn bez porušení sankcí Evropské unie (EU) proti Moskvě.
K aktualizovaným pokynům pro způsoby platby za ruský plyn potvrdila, že evropští odběratelé mohou platit, aniž by porušovali sankce. Důvodem sporu je požadavek Moskvy, aby zahraniční odběratelé platili za dodávky v rublech.
Podle aktualizovaných pokynů, které dostaly země EU v pátek (13. 5.) a které měla k dispozici agentura Reuters, sankce nebrání odběratelům, aby si otevřeli účet v určené bance. Firmy mohou platit za ruský plyn, pokud se platby uskuteční v měnách uvedených ve stávajících kontraktech a deklarují dokončení transakce v momentě úhrady v této měně.
Téměř všechny dodavatelské kontrakty, které mají uzavřené firmy z EU s ruským koncernem Gazprom, počítají s platbami v eurech nebo dolarech.
Rusko si nerezervovalo na červen kapacitu pro export plynu přes Velké Kapušany
Rusko v dubnu zastavilo dodávky plynu do Polska a Bulharska, protože odmítly platit v rublech. Některé země EU a velcí importéři požadovali od Bruselu jasnější pravidla týkající se plateb za ruský plyn.
Podle pokynů EK by měli importéři jasně deklarovat, že považují své závazky v rámci stávajících kontraktů za uhrazené, když zaplatí v eurech nebo dolarech. To znamená, že po uhrazení platby v uvedených měnách již nemají další závazky a nemusí nijak jednat s ruskou centrální bankou, na kterou se vztahují sankce a která může být zapojena do konverze eur na rubly.
Podle dekretu ruského prezidenta Vladimira Putina Moskva považuje transakci za dokončenou až po konverzi zahraniční měny na rubly.