Klimtolog Láska: Prachové bouře jsou také na Antarktidě. Sledujeme je u české stanice

Klimatolog KAMIL LÁSKA stál před dvěma lety v únoru na ledovci antarktického ostrova Jamese Rosse. Bylo 15 stupňů a kolem něj vál teplý vzduch.

Ledový kontinent navštívil již čtrnáctkrát. Většinu z návštěv strávil na české Mendelově polární stanici. Z poslední vědecké expedice se vrátil v březnu 2022. V rozhovoru promluvil o životě na antarktické stanici, io tom, jaké dopady změny klimatu je vidět v jejím okolí.

V rozhovoru se dočtete:
Proč Lásku nepřekvapilo nedávné oteplení na Antartkidě
Zda klimatolog při cestě na Antarktidu myslí na emise skleníkových plynů
Jak dlouho trvá vytopit antarktickou stanici
Proč jsou i na Antarktidě prachové bouře
Co vědci dělají, když jim počasí nedovolí opustit stanici
Jaké vlivy změny klimatu pozoruje Láska na Antarktidě
Co by měli podle klimatologa dělat lidé, chtějí-li bojovat proti změně klimatu
Krátce po vašem návratu z Antarktidy v březnu vyskočily teploty na některých polárních stanicích o 40 stupňů oproti průměru. Co jste si pomysleli, když jste se to dozvěděli?

Tyto teplotní rekordy z března, ale také z předchozích let víceméně potvrzují to, že Antarktida, jakož i jiné kontinenty jsou vystaveny změně klimatu a nárůstu teploty. Teploty, které jsme nyní pozorovali ve východní části Antarktidy, pokládám za výjimečné. Ale v budoucnu budeme rozhodně svědky stále většího počtu takových extrémních událostí.

Iceberg, Paradise Bay, Antarctica

Březen je v Antarktidě prvním měsícem antarktické zimy. Není to proto šílené oteplení?

Mě tento březen už ani nepřekvapil. Není pro nás výjimečné, že se vysoké teploty objeví na konci antarktického teplého období a na začátku chladného.

Nejnovější články

Další články autora