Finsku klesl na nulu export elektřiny z Ruska

Inter RAO v pátek (13. 5.) uvedla, že od půlnoci přestane „zatím“ vyvážet elektřinu do Finska, protože jí od 6. května neplatí za elektřinu prodanou přes panevropskou burzu Nord Pool.

Toky ruské energie do Finska v pondělí podle údajů provozovatele sítě Fingrid klesly téměř na nulu z 87 megawattů v sobotu (14. 5.).

Finský provozovatel sítě Fingrid tvrdí, že dokáže nahradit ruské dodávky elektřinou ze Švédska a zvýšením domácí produkce. V sobotu informoval, že důvodem zastavení ruského přenosu jsou omezení při platbách pro sankce, které uvalily západní státy na Moskvu za invazi na Ukrajinu. Sankce totiž vedly k vyloučení významných ruských bank z mezibankovního platebního systému SWIFT.

„V důsledku těchto omezení již není možné realizovat platby za prodanou ruskou elektřinu. Pozastavení je proto spíše důsledkem než ruským protiopatřením,“ oznámil Fingrid.

A shot of an young engineer wearing a helmet and using a laptop and hands free device during his night shirt in the oil rafinery. Engineering concept.

Podle společnosti Fingrid se Rusko podílelo přibližně 10 % na celkové spotřebě elektřiny ve Finsku. Finský provozovatel již minulý měsíc uvedl, že se připravil na zastavení dodávek ruské elektřiny omezením přenosové kapacity o třetinu.

Nejnovější články

Další články autora