Česká národní banka pokračuje ve stimulaci ekonomiky. Repo sazba klesla na 3,5 %, to je nejnižší hodnota za poslední tři a půl roku. Snížení sazeb potěší investory a klienty krátkodobých úvěrů. Sazby hypotečních úvěrů se však příliš nezmění a hypoteční úvěry zůstávají nadále drahé.
ČNB opět snižuje úroky
Na posledním jednání rady ČNB došlo ke snížení úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazba je klíčovým nástrojem měnové politiky ČNB a při předchozím jednání zůstala beze změn. K základnímu snížení úrokové sazby došlo až v měsíci květnu. Repo sazba klesne o 0,25% bodu a dostane se na 3,5 %. Je to nejnižší úroveň repo sazby za poslední tři a půl roku. Současně poklesne diskontní sazba na 2,5 % a lombardní sazba na 4,5 %. Pro snížení repo sazby se rada rozhodla většinou.
Méně ze spoření, úvěry stejně drahé
Základní úrokové sazby České národní banky přímo ovlivňují náklady bank na financování. Nižší úroky mají motivovat ke sjednávání úvěrů, naopak sníží se sazby u vkladů na spořících účtech. Výsledkem by měla být stimulace spotřeby, motivace k utrácení a nákupům. Banky zpravidla rychle sníží úroky na spořících účtech, avšak u úvěrů jsou opatrnější. Především u dlouhodobých půjček vyčkávají a nechávají je zpravidla na stejné úrovni. Snížení úroků lze očekávat pouze u krátkodobých půjček s malým objemem peněžních prostředků. Úrokové sazby u hypoték se řídí střednědobým vývojem na mezibankovním trhu, zejména pětiletou swapovou sazbou. Pokles úrokových sazeb u hypotečních úvěrů je možné očekávat jen mírný a pozvolný.
Proč centrální banka snižuje sazby
Snižování úrokových sazeb je jedním z nástrojů, kterým centrální banka podporuje ekonomiku. Daří se snižovat inflaci, proto je vhodné stimulovat spotřebu a investice. Sníží se atraktivita spoření, ale zvýší se motivace k investicím s použitím cizího zdroje financování. Zpomalení inflace umožnilo centrální bance podpořit hospodářský růst bez rizika roztočení inflační spirály (neustálého růstu cen).
Mezi létem v roce 2021 a létem v roce 2022 se repo sazba vyšplhala až na 7 %. Jakmile se však podařilo dostat inflaci pod kontrolu, mohla ČNB přistoupit k postupnému snižování sazeb.
Stabilní úročení nebankovních půjček
V sektoru nebankovních půjček se snížení repo sazby dosud neprojevilo. Průměrná úroková sazba nebankovních úvěrů se pohybuje stále kolem 12 % a nelze očekávat v příštích měsících významnější pokles. Nebankovní instituce mají odlišnou cenotvorbu a úrokové sazby nejsou přímo vázány na repo sazbu ČNB.
Při stanovení úrokových sazeb nebankovní poskytovatelé zohledňují především rizikovost daného úvěru, náklady na úvěr, provozní náklady a interní marži. V segmentu je vysoký podíl krátkodobých a nezajištěných úvěrů, ty bývají poskytnuty na vysoké úrokové sazby.
Kdy zlevní hypotéky
Naděje na (podstatné) zlevnění hypotečních úvěrů je v nedohlednu. Analytici upozorňují, že pokles sazeb u hypotečních úvěrů nevyrovná růst cen nemovitostí. Proto se nevyplatí čekat na levnější hypotéku, kterou by byla financována nákladnější nemovitost. Růst cen nemovitostí je výrazně rychlejší. Investici do bydlení se nevyplatí odkládat, případná úspora úroků bude převážena vyšším výdajem při nákupu.
Významný krok v měnové politice ČNB
Pozvolné snižování úrokových sazeb je důležitým krokem v měnové politice ČNB. Repo sazba by mohla do konce roku 2025 klesnout až na 3 %, to bude mít vliv na domácnosti, podnikatele i investory. Levnější financování přináší oživení ekonomiky i když snižuje atraktivitu konzervativního spoření.
Autor: ZOXO.cz