Den Země: Naučme se žít čistěji

Uplynulo už 52 let od té doby, co američtí ekologové a vědci vyzvali lidi na celém světě, aby nebyli lhostejní k planetě, na které žijeme, a ochraňovali ji.

Po shlédnutí fotografických a telegrafických snímků z kosmu použila možná trochu vzletná slova, ale bohužel se nemýlila. Dnes je ochrana životního prostředí jedním z celosvětově nejvážnějších témat a nepatří jí jen 22. duben – Den Země. Prudký rozvoj průmyslu a různých technologií přinesl neblahou daň v podobě výrazně zhoršeného klimatu, vykácených lesů, množství odpadu, znečištěné vody a dalších negativ. Přidlouho jsme si hověli v pohodlném světě bez ohledu na to, co způsobujeme přírodě.

Dnes už zřejmě nikdo nepochybuje o tom, že naše planeta potřebuje pomoc a lidstvo ze své zóny nevšímavosti musí ustoupit. Ať už v podobě ekologičtějších způsobů výroby, zpracovávání odpadů, ochrany vodních zdrojů v továrnách a firmách, nebo v domácnostech. Každý může přispět k tomu, abychom žili ve zdravějším světě.

People are holding banner signs while they are going to a demonstration against climate change. Protest against global warming. Climate change protest concept.

Ministerstvo životního prostředí SR vyhlásilo letos za Rok čistého Slovenska. Podle ministra Jana Budaje se všichni musíme chytit práce a vyčistit svou zemi. Mnohé samosprávy, aktivisté, turisté, ekologové a další nadšenci tak dělají už dávno. Kromě čištění přírody od volně pohozených odpadků se projekt zaměří i na odstraňování nelegálních skládek, kterých máme více než dost. Při třídění domácího odpadu sice začínáme měnit zvyklosti, ale podle analytiků se nemáme čím chlubit, pokud jde o produkování komunálního odpadu. Do odpadních nádob jej vyhazujeme stále více. Zatímco v roce 2020 jej vyprodukoval jeden obyvatel Slovenska přibližně 433 kilogramů ročně, v roce 2035 to má být odhadem až 580 kilogramů. V Trnavském kraji se k tomuto číslu přiblížili již v roce 2019 vytvořením 573 kilogramů odpadu.

Nejnovější články

Další články autora